ÜCRETSİZ TESLİM VE İADE

Kültürümüzde Düğün Seti?

Kültürümüzde Düğün Setinin Yeri Nedir?

Kültürümüzde Düğün Seti?

Türk kültüründe düğün, toplumsal bir olay olarak büyük önem taşır ve birçok geleneksel uygulama ile kutlanır. Bu uygulamalar arasında düğün seti de yer alır.

Düğün seti, genellikle gelin ve damat için hazırlanan özel bir takım eşyaları ifade eder. Düğün setinin içeriği bölgeden bölgeye ve ailelerin tercihlerine göre değişebilir. Ancak genellikle düğün seti içinde şunlar bulunur:

  • Gelin ve damatın giyebileceği gelinlik ve damatlık
  • Gelin ve damadın ayakkabıları
  • Gelinin başörtüsü veya duvağı, damadın takım elbisesine uygun bir kravat veya mendil
  • Damatın cep saati ve cüzdanı
  • Gelinin çeyiz sandığı veya takımı
  • Gelin ve damadın altın veya mücevher takıları
  • Gelinin makyaj malzemeleri ve ayna

Düğün seti, Türk kültüründe gelin ve damadın evlilik hayatına başlamadan önceki son aşaması olarak kabul edilir ve genellikle düğün töreni öncesinde hazırlanır. Ayrıca düğün seti, aileler arasındaki bağların kuvvetlenmesine yardımcı olan bir geleneği ifade eder. Bu nedenle, Türk düğünlerinde düğün seti hazırlığı önemli bir ritüel olarak kabul edilir. Bu çerçevede gelinin mücevher setini hazırlamak için Altınkenti en şık altın düğün seti, nişan seti ve altın mini setleri en uygun fiyata satan bir kuyumcu firması olarak bilinmektedir.

Kültürümüzde Düğün Setinin Yeri Nedir?

Bizim kültürümüzde genç çiftlerin aileleri evlilik sürecinde her zaman desteklerini göstermişler. Her genç çift, birlikte yaşamlarına başlamadan önce bir dizi ritüelden geçmelidir.

Törenlerin her birinde gelin ve damadın aileleri geleneklere göre törenin masraflarından sorumludur. Aslında bu adetlere yakından bakacak olursak, bu tören genç çiftin hayatını şekillendirmeye yardımcı olmak içindir.

Eski geleneklerimize göre düğün töreni çoğunlukla damadın ailesi tarafından desteklenir. Masrafların çoğu damat ve ailesine yöneliktir. Düğün, salon, gelin arabası, düğün parti müziği, fotoğraf vb. masrafların tamamı damada üstlenir.

Bu masraflar arasında gelin için damadın ailesi tarafından düğün takımının satın alınması gerekir. Düğün seti, düğün günü kayınvalidesi tarafından geline verilir.

Düğün Seti Felsefesi

Bu setin felsefesine yakından bakacak olursak aslında damadın ailesi genç çiftin hayatı için maddi desteklerini gösteriyor. Aileler altın düğün veya nişan setlerini çiftlere sadece güzellik ve hediye olarak vermezler. Gelecek için bu değerli hediyeyi geline verirler.

Kültürümüzde Düğün Setinin yeri nedir?

Altın düğün seti yeni yaşamları boyunca onların finansal omurgası olacak. Setler her zaman öyle seçilir ki, bir gün onları satmaya karar verilirse, bunlardan en fazla karı çift kazanır. Bu nedenle bu değerli Türk kültürüne saygı duyulmalıdır.

Düğün altın seti sadece düğün günü ile sınırlı değildir. Bunları başka durumlarda da kullanabilirsiniz. Bu şekilde, eşinizle aramızdaki sevgiyi her zaman hatırlayacaksınız. O mücevherleri her gördüğünüzde, ilk günlerin aşkı hayat bulacak.

Altınkentı’daki ürünlerimizin hepsinin fiyatları ve açıklamaları var. Seçtiğiniz her şeyin fiyatını ve açıklamasını kolayca görebilirsiniz. Böyle daha uygun bir seçiminiz olacak.